018_mail_envelopepaginationArrowphonesearch

Menu

Projekt Krokus - Litice

Dne 8. 11. proběhl ve škole v Liticích projekt s názvem Krokus. Tento projekt vznikl v Irsku a účastní se jej mnoho členských zemí Evropské unie, mezi nimi i Česká republika.

Nadace Holocaust Education Trust - HETI poskytla žákům cibulky žlutých krokusů, které si žáci sami zasadili. Tyto krokusy symbolizují jeden a půl milionu židovských dětí, které zahynuly během holocaustu a tisíce dalších dětí, jež se staly oběťmi nacistických zvěrstev. Žlutá barva proto, aby připomínala žlutou Davidovu hvězdu. Krokusy proto, že kvetou brzy zjara kolem Mezinárodního dne památky obětí holocaustu – 27. ledna.

Žáci si během projektového dne vysvětlili několik pojmů, jako jsou holocaust, útrapy války, koncentrační tábory, transporty smrti … Seznámili se s některými příběhy židovských dětí. Naučili se, jak důležitá je vzájemná tolerance a respekt vůči všem lidem, bez ohledu na jejich etnickou příslušnost či náboženství.

Učitelé přihlédli k věku dětí a k úrovni porozumění danému tématu. Hlavní myšlenkou bylo, abychom si připomněli děti, které zahynuly během 2. sv. války a jejich památka a příběhy přetrvaly pro budoucí generace.

Přestože je téma tohoto projektu velice vážné a smutné, snažili jsme se, aby jej děti vnímaly jako odkaz do budoucnosti, do které se budou dívat s optimismem, nadějí a radostí. Každým rokem si na jaře s kvetoucím kvítkem krokusu připomeneme a zavzpomínáme na děti, kterým tato radost byla odepřena.

Město Plzeň

26. základní škola Plzeň
Skupova 22
301 00 Plzeň

378 028 631
606 027 587