Exkurze na ZČU - FST

Žáci 4. A na Západočeské univerzitě

Dlouhý čas čekání na pololetní vysvědčení si čtvrťáci krátili návštěvou Západočeské univerzity – Fakulty strojní. Za zprostředkování této akce musíme poděkovat především tatínkovi žákyně z naší třídy panu Hořejšímu, který nás na své pracoviště pozval a ukázal dětem spoustu zajímavostí.

Měli jsme možnost vidět 3D tisk a vyzkoušet si, jak vytištěná píšťalka krásně funguje. Dále technickou stavebnici Fischertechnik, která nás seznámila s automatizací a robotizací výroby. Žáci si sami prakticky vyzkoušeli práci s touto stavebnicí. Zjišťovali, jakým způsobem se dá kontrolovat, zda výrobek prošel celým procesem obrábění (řezání, leštění, třídění zmetků, tavení v peci), k čemu slouží senzory světla či zvuku, jakým způsobem se dají využít chytré hodinky v souvislosti s poruchou stroje ...

Další zajímavostí byla návštěva laboratoře s virtuální realitou, s kterou se mnozí setkali poprvé. Vyzkoušeli si virtuální brýle a dozvěděli se, jak se dá využít tato technická novinka např. ve zdravotnictví – poúrazové rehabilitaci a že není jen zajímavou součástí herní konzole PlayStation.

Na konec návštěvy univerzity byla domluvena zajímavá ukázka práce Kobota "Emila"- kolaborativního robota, který velmi usnadňuje práci lidem v mnoha průmyslových odvětvích a děti se samy mohly přesvědčit jak bezpečně a přesně pracuje (např. při třídění barevných puků...)

Dopoledne bylo moc zajímavé, poučné a pro mnohé nabídkou dalšího budoucího zájmu.