Boží "Božák"

Třída 4. A vyrazila na pobyt do školy v přírodě na Božím Daru.

Čtvrťáci se rozhodli, že letos prozkoumají Krušné hory a oblast Božího Daru, a tak vyrazili na školu v přírodě na severozápad České republiky. Téma týdenního pobytu si zvolili Pravěk a lovci mamutů, protože knížku Eduarda Štorcha čtou jako mimočítankovou četbu už od začátku školního roku. Během pobytu plnili mnoho úkolů – tvořili deník, pátrali po zvířatech doby ledové, skládali skládanky s obrázky a popisem pravěkých zvířat, odlévali stopy pomocí sádry ... Zadané úkoly plnili žáci na turistických procházkách v okolí. Navštívili Božídarské rašeliniště, Ježíškovu naučnou stezku, vystoupali do výšky 1244 m n. m. na horu Klínovec a kochali se pohledem do Čech i do Německa z kamenné rozhledny. Zajímavostí bylo i objevování historického hraničního kamene z roku 1677, který určoval rozmezí mezi třemi zeměmi tehdejšího politického rozdělení. Dnes se kámen nachází přímo na státní hranici mezi Českou republikou a Spolkovou republikou Německo v blízkosti 3 větrných elektráren. Počasí dětem také přálo, a tak se celý pobyt moc vydařil.

Při zpáteční cestě domů se děti ještě zastavily prohlédnout si hrad Bečov, kde jim paní průvodkyně vyprávěla příběh objevení naší druhé nejvzácnější historické památky – relikviáře sv. Maura. Při interaktivní besedě děti skládaly části relikviáře, diskutovaly o způsobech ukrytí této vzácné schrány a o štěstí při jejím nalezení.

Šťastní a plni zážitků se všichni vrátili domů ke svým rodičům a už se těší, kam zase příště vyrazí.