Projekt akustiky

Dne 12. a 15. 12. proběhl v naší škole pro žáky volitelné informatiky (7. A, 7. B, 8. A, 8. B) workshop věnovaný tématu zvuku a akustiky.

Žáci se během něj dozvěděli podrobné informace o fyzikální podstatě zvuku, jeho vlastnostech, šíření a vnímání a zpracování uchem a mozkem. V rámci workshopu měli žáci možnost detailně si prohlédnout zvětšený model lidského sluchového ústrojí, zahrnující bubínek, sluchové kůstky a struktury vnitřního ucha. Praktickou část tvořilo měření zvukoměrem v různých podmínkách, včetně klidné třídy, výuky, křiku a měření hluku na chodbě. Dále si žáci poslechli také tóny s různými frekvencemi a hladinou hlasitosti. Důležité zjištění workshopu spočívalo v tom, že zvýšení hlasitosti o 10 dB představuje pro náš sluch zhruba dvojnásobnou hlasitost. Zvýšení ze 100 dB na 110 dB tak není „pouze o 10 %“, ale představuje přibližně dvojnásobné zvýšení vnímané hlasitosti (tj. o 100 %).

Tento interaktivní workshop byl realizován ve spolupráci s odborníky z Katedry Materiálů a Technologií FEL ZČU v rámci projektu s podporou města Plzeň – Plzeň univerzitní město 2023 (PUM2023).

LOGO FAKULTA ELEKTROTECHNICKÁ ŽÁPADOČESKÉ UNIVERZITY V PLZNILOGO PLZEŇ MĚSTO