9. ročníky na letním turistickém kurzu v Sušici a jejím okolí

Žáci 9. ročníků měli opět tu čest absolvovat od 27. do 29. května letní turistický kurz, který se tentokrát uskutečnil v Sušici a jejím okolí.

Sušice je totiž považována za bránu do malebné krajiny Šumavy.

Místem pobytu se nám na dobu určenou stala chatová osada Luh nacházející se hned při toku řeky Otavy. Po zabydlení v chatkách a seznámení se s přilehlým okolí, jsme vyrazili na nejvyšší a nejdominantnější bod Šumavského podhůří, a to na vrchol Svatoboru (845 m n. m.), kdy nám samotné stoupání zpestřila vydatná dešťová přeháňka.

Následující den na žáky čekal nejdelší turistický pochod v délce téměř 20 km, jehož cílovým bodem byla rozhledna Na Sedle, jež se nachází téměř na vrcholu hory Sedlo (902 m n. m.). Z důvodu dopoledního nepříznivého počasí jsme odchod byli nuceni posunout, jelikož déšť byl opravdu intenzivní. I přesto, že během samotného pochodu nás déšť ještě několikrát zastihl, tak jsme celou trasu zvládli bez výraznějšího zádrhelu a všichni jsme v pořádku dorazili zpět do Sušice.

V podvečer si žáci svépomocí připravili vše k úspěšnému rozdělání ohně, kdy se jim ho nakonec podařilo zapálit pomocí křesadel. Pak již nic nebránilo si opéct zakoupené buřty, „maršmelouny“ či samotný chleba, přičemž vše zpříjemňoval všudypřítomný zpěv žáků, ke kterému jsme se nemálokrát přidali i s kolegy. To se ne vždy setkalo s potřebným pochopením :D.

Poslední den jsem si v dopoledních hodinách pro žáky připravil práci s předem připravenými vlastnoručně vytvořenými mapami Sušice a přilehlého okolí. Rozdělili jsme je do skupin, které odpovídaly obsazenosti jednotlivých chatek. Poté jim byl představen bod na příslušné mapě, kam musela celá skupina dorazit a pro stvrzení zdárného dokončení cesty zde členové týmu museli pořídit společnou fotografii, a to bez použité navigace či mapových portálů v jejich mobilních telefonech. Všechny skupiny se zadaným úkolem popasovaly na výbornou.

Na závěr je potřeba opět poděkovat samotným žákům, jelikož veškeré aktivity zvládli bez zjevných problémů a přispěli tak k pohodovému průběhu celého kurzu, který tak proběhl v příjemné atmosféře. Nemalé díky patří i přítomným kolegům, s nimiž byla radost spolupracovat.

Sportu zdar a aktivní turistice zvlášť!

Virtuální prohlídka: pochod Sušice – rozhledna Na Sedle – Sušice (autor: Mgr. Tomáš Hejda)

Odkaz:  https://www.relive.cc/view/vLqexnB8GR6