018_mail_envelopepaginationArrowphonesearch

Menu

Comenius ve Slovinsku

Čtvrté setkání účastníků projektu Comenius proběhlo ve slovinském městečku Braslovče ve dnech 19. - 23.10.2010.

Z naší školy vyrazila čtyřčlenná delegace - 2 učitelky a 2 žáci 5. tříd - David Richter a Jan Stěhule.

Na místo setkání jsme jeli celých 12 hodin vlakem. Bylo to dlouhé, ale pohodlné cestování a měli jsme možnost obdivovat krásy zasněžených alpských vrcholů.

Naši hostitelé nás ubytovali v krásném hotelu v obci Mozirje, asi 15 km od Braslovče a zajistili pro nás autobus, který nás odvážel před školu. Už první dojem ze slovinské základní školy byl velmi příjemný - přivítal nás dětský a mužský pěvecký sbor, harmonikáři a děti v krojích. Celá budova je originálně vyzdobena, některé výrobky si v dalších dnech vyzkoušeli i naši kluci. Místní spolek žen připravil gastronomický zážitek - různé druhy pokrmů, ať slaných či sladkých.

Ve čtvrtek a v pátek dopoledne jsme pracovali nad naší "ABC Book Of Young Europeans". Máme už hotovo několik kapitol, ale musíme do Vánoc zapracovat nad dvěma dalšími. Naše polská koordinátorka přivezla s sebou první vytištěnou kapitolu, takže máme přestavu o podobě celé knihy.

Celkem přijelo do Braslovče 33 účastníků z 9 zemí, 20 dospělých a 13 dětí. Naši kluci se nejvíce spřátelili s dětmi z Malty.

Slovinští partneři nám ukázali své hlavní město Ljubljanu, v krásném podzimním počasí jsme obdivovali historické jádro města s barokními kostely a zajímavými mosty na řece Ljubljanica.

Hlavním zdrojem obživy obyvatel Braslovče a okolí je pěstování kukuřice a chmele, který patří k nejlepším na světě. Chmel má dokonce i své muzeum v obci Žalec.

Na závěr našeho pobytu jsme se v podvečer sešli s mnoha místními žáky a jejich rodiči na školním hřišti, kde se konalo "chestnut barbecue" - opékání jedlých kaštanů. Někteří z nás se přeli, zda jsou lepší kaštany vařené či pečené, ale z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že oba způsoby jsou výtečné.

Další, už předposlední setkání, bude v březnu v Turecku ve městě Bartin u Černého moře.

Pro zhlédnutí fotografií z Braslovče klikněte zde.

Město Plzeň

26. základní škola Plzeň
Skupova 22
301 00 Plzeň

378 028 631
606 027 587