Comenius v Turecku - 21. - 26.3.2011

Ve dnech 21. až 26. března 2011 probíhalo 5. setkání škol ve městě Bartin, které leží na severu Turecka u Černého moře.

Celkem přijelo 30 účastníků z 9 států zapojených do projektu Comenius.

V Bartinu žije 60 tis. obyvatel. Je zde několik mešit s minarety, obrovské tržiště s místními produkty, staré i nově postavené domy. Do Bartinu nevede železnice, z nejbližšího letiště v Ankaře je třeba absolvovat pětihodinovou cestu autobusem přes "hory a doly".

Před základní školou nás přivítalo 800 žáků a 50 pedagogů. Dvě taneční skupiny žáků v tradičních krojích předvedly lidové tance a pak všichni zazpívali tureckou hymnu. Zaujaly nás školní uniformy v šedo-zelené variantě pro chlapce a šedo-růžové pro dívky. Ve školách nejsou šatny, žáci se nepřezouvají a bundy mají pověšené na věšáku ve třídě. Třídy jsou velmi početné, v každé bylo přes 30 žáků.

Srdečný byl první společný večer, ochutnali jsme výborná jídla, která připravily maminky žáků. Překvapila nás mísa bramborového salátu naprosto stejného jako u nás. Největší ohlas sklidil velký "evropský" dort. Nebyl jen krásný, ale také velmi dobrý.

Dvě odpoledne jsme strávili na výletech. Nejprve jsme jeli do Amasry, pěkného letoviska na břehu Černého moře (bohužel byla zima, pouze 9 stupňů). Druhý výlet byl do Safranbolu, historického města ležícího na tzv. Hedvábné cestě z Evropy do Číny. Neobvyklá architektura kupeckých domů se vryje do paměti každého návštěvníka.

Dvě dopoledne jsme věnovali práci nad dokončením posledních kapitol naší ABC Book of Young Europeans. Hlavní koordinátorka Katka z Polska nám přivezla již zkompletované dvě kapitoly. Po dokončení všech kapitol nastane práce pro švédskou školu, která má za úkol vytvořit stolní hru, při níž budou děti vyhledávat v ABC knize odpovědi na otázky a seznámí se tak se životem svých vrstevníků ve všech partnerských zemích.  Tím bude naplněn hlavní cíl řešeného projektu Comenius, jehož se za ČR zúčastnila naše škola.

Pro zhlédnutí fotografií klikněte zde.