018_mail_envelopepaginationArrowphonesearch

Menu

Výlet do Stříbra

V rámci projektového dne jsme se vydali vlakem do Stříbra, hornického města, které se nachází 30 km od Plzně.

Za pěkného počasí jsme šli z nádraží naučnou stezkou nejprve k Mostní brance a pak k Jakoubkově brance, obě byly součástí středověkého opevnění města.

Za Červenou lávkou jsme již uviděli Hornický skanzen, kde nás očekávali členové hornického spolku, kteří nás provedli štolou Prokop. Dobýval se zde po staletí galenit (olovo) a zinek.  Stříbro byste tu ale hledali marně. Dostali jsme přilby na hlavu -  o tom, jak jsou to důležité ochranné pomůcky, se ti vyšší z nás brzy přesvědčili. Místy je štola velmi úzká a nízká. V současné době je délka prohlídkové trasy asi 800m. Obdivovali jsme zručnost horníků ze 16. století i pracovitost jejich následovníků. Jen ztěží si lze představit náročnější práci. 

V některých místech se ještě nacházejí zbytky hornin, takzvané rudné žíly ve světle baterky nádherně zářily. Doplníme ještě, že těžba zde byla ukončena až v roce 1966. V okolí štoly jsme si prohlédli používané důlní stroje a svezli se také hornickým vláčkem.

Po prohlídce jsme došli na náměstí s krásnou černobílou renesanční radnicí. Víte, že jsme se téměř všichni shodli na tom, že je hezčí než ta v Plzni?

Domů jsme dojeli zase vlakem. Byl to velmi vydařený výlet.

Město Plzeň

26. základní škola Plzeň
Skupova 22
301 00 Plzeň

378 028 631
606 027 587